Motoršport

Novinka - Dakar odpocinek - 2018-01-17

PEUGEOT 3008DKR Maxi v oddychový deň na prvom a druhom mieste Rallye Dakar 2018

Po šiestich mimoriadne náročných etapách prechádzajúcich prevažne územím Peru tím PEUGEOT Total konečne dospel do hlavného mesta Bolívie La Paz, kde je počas Dakaru naplánovaný oddychový deň. Dve vozidlá PEUGEOT 3008DKR Maxi posádok Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret a Carlos Sainz/Lucas Cruz držia prvé a druhé miesto s rozdielom 1 h 20 min. pred ich najbližšími prenasledovateľmi. Ešte však zostáva odjazdiť dve tretiny meranej vzdialenosti.

Impozantný rekord

Vozidlo Peugeot 3008DKR Maxi v priebehu prvých šesť dní súťaže naplno preukázalo svoje schopnosti, keď vyhralo štyri etapy (SS2 Despres/Castera, SS4 Loeb/Elena, SS5 Peterhansel/Cottret, SS6 Sainz/Cruz) a dosiahlo tri umiestnenia na prvých dvoch priečkach (SS2, SS4 a SS6) a tiež dve umiestnenia na prvých troch priečkach (SS2 a SS4). „Tím snov“ je v čele súťaže od druhej etapy.

V popredí

Skúsená dvojica Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret sa prvej časti súťaže zhostila s impozantnou konzistenciou. V piatich zo šesť dosiaľ zajazdených etáp sa umiestnila medzi tromi najrýchlejšími, po tretej etape prevzala vedenie a dosiaľ oň neprišla. Teraz táto dvojica vedie s náskokom 27 min. pred svojimi tímovými kolegami.

Krok za krokom

Po zdržaní v úvodný deň sa Carlos Sainz/Lucas Cruz počas týždňa úžasným spôsobom prebojovali späť a vyhrali 6. etapu. Prínosom im je absolútna spoľahlivosť vozidla PEUGEOT 3008DKR Maxi a španielska dvojica je teraz na silnom druhom mieste v celkovom poradí s 53-minútovým náskokom na posádku na treťom mieste.

Zastavenie na ceste

Prvou posádkou Teamu PEUGEOT Total, ktorá získala vedenie (na konci druhého dňa), boli Cyril Despres a David Castera, ktorí jazdili fantastickú súťaž až do okamihu, keď na 180. kilometri štvrtého meraného úseku narazili do uvoľneného kameňa a zlomili pravú zadnú polos na svojom vozidle. Touto nehodou prišli o množstvo času v etape a nabrali niekoľko hodín cestných penalizácií, čo zmarilo ich sny o víťazstve. Dvaja bývalí motocyklisti však odhodlane pokračujú v jazde a v prípade potreby sú pripravení poskytnúť svojim tímovým kolegom pomoc.

Zasiahnutí smolou

Sébastien Loeb/Daniel Elena boli nútení odstúpiť po piatej etape medzi San Juanom de Marcona a Arequipou. Ich PEUGEOT 3008DKR Maxi spadol do diery na dune a v dôsledku nárazu Daniel Elena utrpel zlomeninu kostrče, čo znamenalo, že nemohol pokračovať. Na štarte tejto etapy bola dvojica

na druhom mieste celkového poradia. Večer predtým presvedčivo vyhrali meraný úsek v 4. Etape, ktorá prekonávala najviac piesočné úseky, aké dosiaľ juhoamerický Dakar zažil.

Náročný „oddychový deň“

Hoci ho volajú „deň oddychu“, piatok bude v skutočnosti dňom intenzívnej činnosti tímu PEUGEOT Total. Mechanici využijú deň na kompletnú prestavbu troch vozidiel PEUGEOT 3008DKR Maxi, ktoré pokračujú v súťaži. Táto dôsledná práca bude viac ako rozhodujúca, pretože v sobotu a v nedeľu sa koná maratónska etapa, pri ktorej nebude na konci dňa povolený žiadny servis.

Stále dlhá cesta do konca

Tento rok je deň oddychu stanovený nie v polovici súťaži, ale už po šiestich zo štrnástich etáp plánovaných na Dakar 2018. Hoci súťažiaci majú za sebou už 1 463 súťažných kilometrov, ešte stále zostáva odjazdiť 2 826 meraných kilometrov: inými slovami 66 % celkové súťažnej trasy.

Všetky čísla tohto týždňa

 • Najväčšia rýchlosť:
  195,9 km/h (Despres/Castera, SS3)
  195,7 km/h (Sainz/Cruz, SS3)
  195,3 km/h (Peterhansel/Cottret, SS3)
  194,7 km/h (Loeb/Elena, SS3)
 • Priemerná najväčšia rýchlosť: 108 km/h (6. etapa, Sainz/Cruz)
 • Najvyššia okolitá teplota: 32 °C (SS3)
 • Najnižšia okolitá teplota: 6 °C (SS6)
 • Najvyššia nadmorská výška: 4 732 metrov (SS6)

Klasifikácia po 6. etape:

1. Stéphane Peterhansel (FRA)/J.-P. Cottret (FRA), PEUGEOT 3008DKR Maxi, 16 h 25 min. 2 s
2. Carlos Sainz (ESP)/Lucas Cruz (ESP), PEUGEOT 3008 DKR Maxi, +27 min. 10 s

3. Bernhard Ten Brinke (NLD)/Michel Perin (FRA), Toyota 4WD, +1 h 20 min. 41 s
4. Nasser Al Attiyah (QAT)/Matthieu Baumel (FRA), Toyota 4WD, +1 h 24 min. 20 s
5. Giniel de Villiers (ZAF)/Dirk von Zitzewitz (ZAF), Toyota 4WD, +1 h 35 min. 59 s
6. Jakub Przygonski (POL)/Tom Colsoul (BEL), Mini 4WD, +2 h 25 min. 16 s
7. Martin Prokop (CZE)/Jan Tománek (CZE), Ford 4WD, +2 h 25 min. 52 s
8. Sheikh Khalid Al Qassimi (ARE)/Xavier Panseri (FRA), Peugeot 3008DKR, +2 h 29 min. 6 s
9. Eugenio Amos (ITA)/Sébastien Delaunay (FRA), Buggy 2WD, +2 h 30 min. 58 s
10. Patrick Sireyjol (FRA)/Francois-Xavier Beguin (FRA), Buggy 2WD, +3 h 25 min. 35 s
TBC. Cyril Despres (FRA)/David Castera (FRA), PEUGEOT 3008DKR Maxi, +41 h 32 min. 41 s


Partnerstvo spoločnosti Total a automobilky Aston Martin potvrdené do roku 2019

Vďaka víťazstvu v posledných pretekoch FIA majstrovstiev sveta vo vytrvalostných pretekoch, ktoré sa konali v Bahrajne, sa v kategórii vodičov a tímov GTE AM stala majstrom sveta tímová trojica Paul Dalla-Lana, Pedro Lamy a Mathias Lauda. Všetci traja jazdci sú z tímu Aston Martin Racing a vedú vozidlo Vantage GTE # 98. Dva roky skúseností z majstrovstiev sveta vytrvalostných pretekov umožnili v roku 2016 tímu Aston Martin získať titul GTE Pro drivers a o rok neskôr vyhrať slávne preteky 24 hodín Le Mans v kategórii GTE Pro.

Novinka 20171129 - Aston

Oleje Total, skutoční šampióni

Spoločnosť Total obnovila partnerstvo so značkou Aston Martin a s jeho športovou divíziou Aston Martin Racing až do roku 2019. V rámci spolupráce bude britská automobilka odporúčať oleje TOTAL QUARTZ. Novým rozmerom tohto partnerstva bude podiel spoločnosti Total na vývoji pretekárskeho vozidla Aston Martin GTE 2018, ktorý bude súťažiť v super sezóne majstrovstiev sveta vo vytrvalostných pretekoch v rokoch 2018 – 2019.

Total, dodávateľ energie pre Aston Martin

Okrem podpory nového oleja TOTAL QUARTZ INEO DYNAMICS 0W-20 spoločnosť Total a Aston Martin spolupracujú na vývoji ďalších mazív prispôsobených na motory legendárnej anglickej značky. To však nie je všetko. Total tiež dodáva plnú nádrž pre každé auto, ktoré opúšťa závod Aston Martin v Gaydone (Veľká Británia). ide o prémiové palivo, Aston Martin odporúča rad TOTAL EXCELLIUM. Partnerstvo, ktoré je trvalé!


 
 
 
 
X

Tieto stránky používajú súbory cookie.

Pokračovaním prezerania týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré nám umožňujú poskytnúť vám optimálnu službu a individualizovaný obsah.

Viac informácií.