Aktuality

Medzinárodný strojársky veľtrh 2018

Spolačnosť TOTAL SK vás pozývá na 28. ročník medzinárodného salónu automobilov AUTOSALÓN a 8. ročník výstavy luxusných tovarov a služieb EXCLUSIVE SALÓN.

strojársky veľtrh 2018

Spoločasnosť TOTAL SK vás pozývá na medzinárodný strojársky veľtrh strojov, nástrojov, zariadení a technológií, ktorý sa koná vo dnech 22. – 25.5.2018.

Spoločnosť TOTAL nájdete v pavilóne M3 vo stánku 15.

Zdroj: http://www.agrokomplex.sk/vystavy/medzinarodny-strojarsky-veltrh-2018/ 

 


 

AUTOSALÓN 24. – 29. 4. 2018

Spolačnosť TOTAL SK vás pozývá na 28. ročník medzinárodného salónu automobilov AUTOSALÓN a 8. ročník výstavy luxusných tovarov a služieb EXCLUSIVE SALÓN.

Autosalon

Bratislavský Autosalón – najkomplexnejšia prehliadka automobilov v stredoeurópskom regióne.
Po roku sa pozornosť všetkých automobilových nadšencov opäť sústredí do hlavného mesta. Bratislavský Autosalón, najprestížnejšia automobilová udalosť roka nielen na Slovensku, ale aj v stredoeurópskom regióne, pod jednou strechou naservíruje všetkým milovníkom áut skvelú prehliadku automobilov.

Zdroj: http://www.incheba.sk/vystavy/autosalon-14239.html?page_id=14239

Predpredaj

 


 

DS E-TENSE FE 19: JEDINEČNÁ UKÁŽKA FRANCÚZSKEHO KNOW-HOW VO FORMULE E NESIE PODPIS DS AUTOMOBILES

 Spoločnosť DS Automobiles, od sezóny 2015/2016 aktívny účastník majstrovstiev formuly E, sa v roku 2018 stane jediným oficiálnym francúzskym výrobcom monopostu FIA novej generácie.

DS Automobiles predstavuje svoj nový 100 % elektrický súťažný monopost DS E-TENSE FE 19.

V priebehu uplynulých 3 rokov preukázali technológie vyvinuté športovou divíziou DS Performance svoju účinnosť celkovo štyrmi víťazstvami a desiatimi pódiovými umiestneniami na štyroch svetových kontinentoch.

Skúsenosti získané na pretekárskych okruhoch urýchľujú vývoj elektrifikovaného radu vozidiel DS. Všetky nasledujúce modely značky budú k dispozícii v plug-in hybridnej alebo v 100 % elektrickej úprave.

Monopost DS E-TENSE FE 19 v exkluzívnej matne čiernej farbe so zlatými dekormi možno od 7. marca v predpremiére vidieť v showroome DS World na 33 rue François 1er v Paríži.
Objavte DS E-TENSE FE 19 upútavke videa. https://youtu.be/M4rUvWij-qg

Značka DS Automobiles, známa svojimi avantgardnými víziami, vstúpila do šampionátu FIA Formula E v druhom roku jeho existencie potom, čo technické predpisy umožnili výrobcom otestovať ich technické know-how.

ds-e-tense-fe-19-04.jpg

 

Monopost druhej generácie otvára v piatej sezóne šampionátu v roku 2018 novú kapitolu histórie formuly E. Podvozok vozidla prešiel radikálnymi zmenami: nové aerodynamické riešenie s väčším prítlakom, nižší odpor a absencia zadného spojlera, nové batérie, pneumatiky a ďalší čelný kryt (HALO). Vďaka trojročným skúsenostiam na šampionáte zmenil DS Performance od základov pohon vozidla. Nový motor DS E-MOTOR 19 je vybavený optimalizovaným systémom rekuperácie energie, ktorý využíva know-how značky. Svoje cenné skúsenosti premietol tím aj do vývoja novej prevodovky, zavesenia zadnej nápravy, systému chladenia, pne riadeného brzdového systému a elektroniky na optimálne riadenie energie.

Od zrodu DS Automobiles v roku 2014 sa divízia Performance DS venuje udržateľným riešeniam automobilovej mobility v budúcnosti, ktoré prostredníctvom ambiciózneho športového programu prenáša do súťaže formuly E. Tím veľmi schopných ľudí vyvíja v ateliéroch vo Versailles špičkové technológie, ktoré sú vďaka svojej účinnosti schopné obstáť v silnej konkurencii a značke vyniesli v tejto mladej disciplíne prvé víťazstvá. V posledných mesiacoch značka využíva toto technologické laboratórium na zdokonalenie modelu DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4 x 4 a jeho budúcich elektrifikovaných modelov.

„V budúcej sezóne čaká formulu E revolúcia,“ hovorí Xavier Mestelan Pinon, riaditeľ DS Performance. „Nedávny pokrok, ktorý dosiahli všetci výrobcovia podieľajúci sa na príprave formuly E, nás povzbudil k ďalším inováciám a k prekonaniu samých seba. Nové automobily budú mať výkon 250 kW a batérie s výkonom 54 kWh. S DS E-TENSE FE 19 môže každý vodič počítať s dvojnásobným dojazdom a so zvýšeným výkonom. Toto významné zvýšenie odráža fenomenálny pokrok, ktorého sme zásluhou formuly E v elektrických technológiách svedkami. S nimi budeme schopní ponúknuť našim zákazníkom čoraz viac inovatívnych a účinných vozidiel a to je hlavnou motiváciou nášho pôsobenia v tejto avantgardnej automobilovej disciplíne.“

DS E-TENSE FE 19 predstavuje nové riešenia, ktorých vývoj sa v DS Performance začal v septembri 2016 a prvé časti boli testované v skúšobných laboratóriách DS Performance na jar 2017. Hlavnú výzvu znamená celková minimálna váha 900 kilogramov vrátane pilota s batériou s hmotnosťou 380 kilogramov. Tím DS Performance súčasne pracuje na vývoji inovačného systému rekuperácie energie prostredníctvom elektronického ovládania bŕzd.

DS E-TENSE FE 19 sa v predpremiére predstaví v matnom čiernom háve s novým vizuálnym podpisom DS Performance. Francúzske know-how luxusnej značky DS Automobiles dokresľujú zlatá grafika a dekory.

Skúsenosti získané na pretekárskych okruhoch urýchľujú vývoj elektrifikovaného radu vozidiel DS. Všetky nasledujúce modely značky budú k dispozícii v plug-in hybridnej alebo v 100 % elektrickej úprave. Prvý konkrétny príklad: DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4 x 4 budú poháňať dva motory s kumulatívnym výkonom 300 k a s dojazdom na elektrický pohon dlhším ako 60 kilometrov.

„Sme veľmi hrdí na to, že vozidlá z DS Performance jazdia vo formule E vo farbách DS,“ hovorí Yves Bonnefont, generálny riaditeľ spoločnosti DS Automobiles. „Naša značka je mladá a ambiciózna. Stratégia elektrifikovaných vozidiel bola vždy jadrom jej vývoja a plánujeme, že v roku 2025 bude 35 % predaných vozidiel DS jazdiť na elektropohon. Rok 2018 s obchodným uvedením vozidla DS 7 CROSSBACK a s príchodom nášho nového DS E-TENSE FE 19 pre nás predstavuje veľmi dôležitý okamih. V nadchádzajúcich mesiacoch očakávame ďalšie veľké prekvapenia, pričom všetky tieto novinky ťažia z avantgardných inovácií zrodených z tvorivého ducha spoločnosti DS Automobiles.“

ds-e-tense-fe-19-01.jpg

 

TECHNICKÉ INFORMÁCIE

 • DS E-TENSE FE 19
 • Type – Monopost
 • Dĺžka x šírka x výška: 5,16 m x 1,77 m x 1,05 m
 • Rázvor: 3,10 m
 • Hmotnosť: min. 900 kg vrátane pilota
 • Batéria: 54 kWh, 385 kg
 • MOTOR: elektrický, pohon zadných kolies
 • Maximálny výkon: 250 kW (338 k)
 • Rekuperácia energie: 250 kW
 • Napájanie: 900 V
 • Brzdy: chladené kotúčové, karbón, 4 piesty, elektronické riadenie zadných bŕzd
 • Maximálna rýchlosť: 230 km/h
 • Zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 2,8 s
 • Brzdná dráha: 100 m z 230 km/h na 40 km/h
 • Pneumatiky: Michelin Pilot Sport EV saison 5, 245x40R18 (vpredu), 305x40R18 (vzadu)

Viac o DS AUTOMOBILES

Samostatná značka DS Automobiles oficiálne vznikla 1. júna 2014 s jasnými ambíciami: vrátiť francúzsku automobilku do prémiového segmentu. Značka DS sa opiera o výnimočné dedičstvo korenené avantgardným duchom a presadzuje rovnaké hodnoty inovácií a odlišnosti ako DS roku 19551955.
Zameriava sa na zákazníkov, ktorí chcú prostredníctvom výnimočného vozidla vyjadriť svoju jedinečnosť. V súčasnosti tvoria rad DS vozidlá DS 3, DS 3 CABRIO, DS 4, DS 4 CROSSBACK, DS 4S , DS 5, DS 5LS, DS 6 a DS 7 CROSSBACK.

Dnešné modely DS sa odlišujú avantgardným dizajnom, precíznou prepracovanosťou každého detailu, špičkovými technológiami a dynamickými kvalitami.
DS 7 CROSSBACK, inovatívne SUV s parížskym know-how, uvádza na scénu modely DS druhej generácie. Svoju orientáciu na výkonné hybridné a elektrické vozidlá značka premietne do hybridnej verzie DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4X4, ktorá sa stane súčasťou ponuky od roku 2019.

S modelom DS 7 CROSSBACK sa zákazníci môžu zoznámiť v exkluzívnych predajniach DS Stores a DS Salons alebo na adrese 33 rue François 1er v Paríži, kde spoločnosť DS vlastní luxusný značkový showroom DS WORLD PARIS. Nákupom vozidla sa starostlivosť značky DS o zákazníkov, samozrejme, nekončí, práve naopak, s programom exkluzívnych služieb ONLY YOU sa budovanie individuálneho vzťahu s klientmi ešte len začína.

Sledujte všetky novinky o značke DS na www.dsautomobiles.cz alebo na medzinárodných internetových stránka www.dsautomobiles.com.

Viac o MAJSTROVSTVÁCH FIA FORMULY E ABB

Majstrovstvá formuly E ABB FIA sú prvou svetovou súťažou monopostov so 100 % elektrickým motorom, ktorá sa koná na uliciach radu významných svetových miest – Hongkong, Marrakech, Paríž, Berlín, New York... Hlavnou myšlienkou šampionátu je predstaviť víziu budúceho vývoja automobilového priemyslu. V rámci súťaží sa prezentujú a testujú najmodernejšie technológie z oblasti elektrickej mobility a využitia alternatívnych energií. Nadchádzajúce roky súťaže umožnia automobilovým výrobcom zamerať sa na vývoj motorov a batérií, ktoré budú môcť následne využiť do štandardných, sériovo vyrábaných elektrických vozidiel.

Viac o TOTAL

Total je celosvetovo integrovaný výrobca a dodávateľ energie, popredná medzinárodná spoločnosť obchodujúca s plynom a s olejmi a významný hráč v oblasti nízkouhlíkových energií. Total vo svete zamestnáva 98 000 ľudí, ktorí pracujú na výskume a na poskytovaní lepšej, spoľahlivejšej, čistejšie, efektívnejšej a inovatívnej energie dostupnej čo najväčšiemu počtu zákazníkov. Total pôsobí v 130 krajinách sveta a jeho snahou je, aby aktivity spoločnosti mali pozitívny a trvalý prínos v hospodárskej, sociálnej aj environmentálnej oblasti.

FIA & MICHELIN: partnerstvo pre mobilitu zajtrajška

Michelin, oficiálny dodávateľ pneumatík formuly E, je navyše tiež oficiálnym globálnym partnerom kampane FIA Action for Road Safety. Ide o program podporujúci Dekádu akcie pre bezpečnosť cestnej premávky iniciovanú OSN. Jeho cieľom je zachrániť v budúcich desiatich rokoch päť miliónov ľudských životov cielenou osvetou a aktivitami za bezpečnejšie vozovky, vozidlá a správanie účastníkov cestnej premávky po celom svete.

 


 

Výstava Motocykel – najväčšia prehliadka motocyklov na Slovensku

Spoločnosť TOTAL Vás srdečne pozýva na 18. ročník medzinárodnej výstavy motocyklov a príslušenstva.

Na výstave Motocykel sa bude prezentovať viac ako 110 firiem zaoberajúcich sa predajom motocyklov, motodielov, príslušenstva a služieb pre motocyklistov. Spoločnosť TOTAL nájdete v pavilóne B, v spoločnej expozícii KAWASAKI v stánku číslo 21.

Na výstave sa môžete tešiť na denné kaskadérske vystúpenia Stunt Riderov, adrenalínové ukážky popredných slovenských mototrialistov. Nebudú chýbať ani zaujímavé besedy a autogramiády motocyklových reprezentantov, premietanie filmov, výstava Custom of Slovakia v nových väčších priestoroch, MOTOZONA či expozície veteránov.

Motosalon

Výnimočná prehliadka motoriek a lodí a k tomu skvelý sprievodný program plný adrenalínových jázd a zábavy. Medzinárodné výstavy Motocykel a Boat Show prinášajú do hlavného mesta skvelé predstavenie, ktorá nenechá chladným ani jedného milovníka silných strojov.

Fanúšikovia tuningu si prídu na svoje vďaka jedinečným modelom motoriek vyrobených na zakázku. Výstava bude umiestnená v nových väčších priestoroch haly A1, bude sprevádzaná zaujímavým sprievodným programom s módnymi prehliadkami, zvukovou a svetelnou show.

Súčasťou prezentácie bude aj Slovenská národná tetovacia výstava, ktorej cieľom bude dostať špičky slovenských tatérov, ktorý Vám predvedú svoje umenie pod jednu strechu. Výstava bude spojená so súťažou o najzaujímavejšie tetovanie.

Tradične sa uskutoční slávnostné vyhlásenie ankety MOTOCYKEL ROKA. Návštevníci si budú môcť otestovať motorky a skútre rôznych motocyklových značiek v testovacom centre. Počas víkendu na voľnej ploche sa bude prezentovať Junior moto akadémia CPM, kde okrem ukážok závodných jázd budete mať možnosť si sami zajazdiť na skútroch a minibikoch.

Nenechajte si ju ujsť!

Vstupenky
Zdroj: http://www.incheba.sk/

 


 

Total a Aston Martin pokračujú v globálnej partnerskej spolupráci

Total predlžuje partnerstvo so spoločnosťou Aston Martin Racing v oblasti mazív a technickej spolupráce

Aston Martin odporúča olej TOTAL QUARTZ INEO DYNAMICS 0W-20 pre dvojlitrové motory V12.5 twin-turbo vozidla DB11

Aston Martin odporúča palivo TOTAL EXCELLIUM

Paríž 20. februára 2018 – Total, štvrtá najväčšia energetická spoločnosť na svete, a spoločnosť Aston Martin, výrobca športových vozidiel, so svojím pretekárskym tímom Aston Martin Racing s potešením oznamujú predĺženie partnerstva „driver of excellence“ až do roku 2019.

Aston Martin

Odborné znalosti v službách výkonu

Total a Aston Martin s potešením oznamujú, že partnerstvo uzatvorené v máji 2016 pokračuje aj naďalej.

Dva roky úzkej spolupráce v rámci vytrvalostných pretekov FIA World Endurance Championship umožnili pretekárskemu tímu Aston Martin Racing vyhrať preteky GTE Pro 2016 a GTE AM 2017 a tiež získať prestížne víťazstvo v pretekoch 24 hodín Le Mans 2017 v triede GTE Pro. Z technickej stránky Total prispieva tým, že sa zúčastňuje na vývoji nového Astonu Martin Vantage GTE. Toto nové vozidlo sa zúčastní na súťažiach World Endurance Championship 2018 – 2019 Super Season; otvoria ich preteky 2018 WEC 6 hodín Spa-Francorchamps a vyvrcholia pretekmi 24 hodín Le Mans 2019. Oba tieto preteky sa počas sezóny uskutočnia dvakrát.

Total Lubrifiants poskytuje pri každých pretekoch World Endurance Championship svoju odbornú podporu prostredníctvom traťového inžiniera a laboratória na analýzu oleje. Nesporné znalosti a skúsenosti získané mnohoročnou prítomnosťou na formule 1 sú jedinečné a neodmysliteľné a sú k dispozícii len tímu Aston Martin Racing pri pretekoch FIA WEC.

Total – energetický partner spoločnosti Aston Martin

Total a Aston Martin úzko spolupracujú pri vývoji mazív určených špeciálne pre motory tohto britského výrobcu automobilov.
Aston Martin odporúča olej TOTAL QUARTZ INEO DYNAMICS 0W-20 pre dvojlitrové motory V12.6 twin-turbo svojho vozidla DB11.
Total Lubrifiants ponúkne tiež ďalší výrobok vhodný tak pre vozidlo DB11 vybavené osemvalcovým motorom, ako pre vozidlo Vantage nedávno uvedené na trh.

„Motorový olej TOTAL QUARTZ zohral rozhodujúcu rolu v úspechu tímu Aston Martin Racing tým, že zvýšil výkon a spoľahlivosť našich vozidiel pri pretekoch FIA WEC. Veľmi nás potešilo, že sa podarilo rozšíriť našu spoluprácu aj na oblasť kupé, roadsterov a pozáručných služieb tak, aby zákazníci našej firmy mohli aj naďalej využívať technické novinky, ktoré neustále vyvíjame spoločne s našou partnerskou spoločnosťou Total,“ povedal Simon Sproule, viceprezident a marketingový riaditeľ Aston Martin Lagonda Ltd.

„Z predĺženia partnerstva so spoločnosťou Aston Martin máme veľkú radosť. Posledné dva roky sme úspešne spolupracovali pri riešení problémov, ktoré sa vyskytli v súvislosti s účasťou na jedných z najnáročnejších majstrovstiev sveta FIA, ktoré zahŕňajú preteky 24 hodín Le Mans. V súčasnosti sústreďujeme naše odborné znalosti a know-how v oblasti výskumu a vývoja na to, aby sme boli schopní dodávať mazivá a palivá určené špeciálne pre motory spoločnosti Aston Martin,“, povedal Mathieu Soulas, viceprezident firmy Total Lubrifiants.

Okrem toho Aston Martin odporúča TOTAL EXCELLIUM, palivo obsahujúce špeciálne prísady na čistenie a údržbu dôležitých súčastí motora. Tým sa pri benzínových motoroch zníži množstvo nečistôt až o 99 %*, zlepší sa využitie paliva a predĺži sa ich životnosť. Total ako energetický partner spoločnosti Aston Martin dodáva palivo pre každé vozidlo, ktoré opúšťa brány továrne v Gaydone.

O spoločnosti Aston Martin

Aston Martin je britský výrobca luxusných športových vozidiel s jedinečnou tradíciou. Táto kultová značka je spojením najnovších technológií, vynikajúceho remeselného spracovania a nedostižnej elegancie. K najznámejším modelom patria DB11, Rapide S, Vanquish S, Vantage S a Vanquish Zagato. Vo svojej továrni v Gaydone (Anglicko) Aston Martin navrhuje a vyrába športové vozidlá s nenapodobniteľným štýlom a výkonom, ktoré sa predávajú v 53 krajinách po celom svete.

Aston Martin

Spoločnosť založená v roku 1913 nedávno zverejnila plán na druhé storočie svojej existencie (Second Century plan). Hlavným cieľom je zaistiť dlhodobo udržateľný rast. Tomuto plánu zodpovedá ponuka nových modelov vrátane DB11 a nového vozidla Vantage, koncepty Rapid E and DBX, obrodenie vozidla Lagonda v podobe modelu Lagonda Taraf a tiež budovanie nového výrobného centra v St Athane vo Walese. Aston Martin je súkromnou spoločnosťou a má 2 800 zamestnancov.

O spoločnosti Total Lubrifiants

Total Lubrifiants je popredný svetový výrobca a predajca motorových olejov a mazív. Má 41 tovární po celom svete a 5 800 zamestnancov v 150 krajinách. Spoločnosť ponúka inovatívne, účinné a ekologické výrobky a služby, ktoré vyvíja viac ako 130 špecialistov výskumného a vývojového centra. Total Lubrifiants je preferovaným partnerom na trhoch s automobilmi a s priemyselnými a lodiarskymi výrobkami.
lubricants.total.com

O spoločnosti Total

Total je celosvetovo integrovaný výrobca a dodávateľ energie, popredná medzinárodná spoločnosť obchodujúca s plynom a s olejmi a významný hráč v oblasti nízkouhlíkových energií. Všetkých 98 000 našich zamestnancov chce vyrábať lepšiu energiu, ktorá je bezpečnejšia, čistejšia, účinnejšia, technologicky pokročilejšia a súčasne dostupná čo najväčšiemu počtu ľudí. Total po svete zamestnáva 98 000 ľudí, ktorí pracujú na výskume a na poskytovaní lepšej, spoľahlivejšej, čistejšej, efektívnejšej a inovatívnej energie dostupnej čo najväčšiemu počtu zákazníkov. Total pôsobí v 130 krajinách sveta a jeho snahou je, aby aktivity spoločnosti mali pozitívny a trvalý prínos v hospodárskej, sociálnej aj v environmentálnej oblasti

 


 

DAKAR 2018 TRETIE VÍŤAZSTVO TÍMU PEUGEOT TOTAL PO SEBE

Po 8 793 kilometroch dún, horských priesmykov, kamenistých tratí a nebezpečenstva každého druhu na území Peru, Bolívie a Argentíny získala posádka Carlos Sainz/Lucas Cruz pre PEUGEOT 3008DKR Maxi na 40. Rallye Dakar veľkolepé víťazstvo. Tento tretí po sebe nasledujúci triumf Tímu PEUGEOT Total na najnáročnejšej súťaži na svete odráža obchodný úspech vozidla PEUGEOT 3008 SUV, ktoré bolo zvolené za „Auto roku 2017“.

Aktuality - Dakar 2018 - 23-01-2018

Výkon a spoľahlivosť

Trasa 40. ročníka Dakaru sa ukázala mimoriadne náročná z mechanickej stránky. V priebehu tejto náročnej skúšky vytrvalosti na takmer 9 000 kilometroch PEUGEOT 3008DKR Maxi nielenže vyhral sedem z trinástich etáp, ale rovnako preukázal pozoruhodnú spoľahlivosť. Jedinými problémami, ktoré vozidlo postihli, boli menšie ťažkosti s radením, lenže dôvodom na odstúpenie vozidla PEUGEOT 3008 DKR Maxi č. 306 neboli technické problémy. Nové pneumatiky BF Goodrich sa ukázali mimoriadne odolné v náročnom juhoamerickom teréne, zatiaľ čo mazivá TOTAL zaistili optimálnu výkonnosť motora, nehľadiac na nadmorskú výšku a na extrémne podmienky.

Odveta „El matadora“

Carlos Sainz a Lucas Cruz nemali na minulých troch Dakaroch šťastie, ale vrátili sa späť s maximálnym elánom. Dvojica Španielov od samého štartu súťaže podávala majstrovské výkony a za volantom PEUGEOTU 3008DKR Maxi č. 303 predviedla tak výkonnosť, ako konzistentnosť. Vyhrala merané úseky č. 6 a 7 , aby po maratónskej etape prevzala vedenie, o ktoré už neprišla. Víťazi Dakaru 2010 znovu vystúpili na vrchol stupňov víťazov, keď do Córdoby dorazili s náskokom 43 min 40 s pred svojimi súpermi. Toto víťazstvo podčiarkuje ich nesmierny vklad do projektu divízie Peugeot Sport zameraného na vytrvalostnú rallye, do ktorého vložili všetky svoje znalosti a talent pri nastavení vozidiel DKR.

„Mr. Dakar“ v ťažkostiach

Stéphane Peterhansel a Jean-Paul Cottret, ktorí Rallye Dakar pre PEUGEOT vyhrali v rokoch 2016 a 2017, zažili súťaž plnú akcií spolu s dvomi nešťastnými zádrhmi. Na 7. Meranom úseku musela posádka vozidla č. 300 prudko uhnúť, aby zabránila zrážke so štvorkolkou, ktorá zastala uprostred cesty. Následkom toho sa ľavé zadné zavesenie na vozidle Peugeot 3008DKR Maxi poškodilo o skrytý

kameň. Potom majstri Dakaru na začiatku 13. etapy narazili do stromu, o ktorý si poškodili posilňovač riadenia. V oboch prípadoch im tímoví kolegovia Cyril Despres/David Castera pomohli vozidlo opraviť, aby mohli pokračovať. Tieto nešťastné udalosti znamenali, že prišli najprv o prvé a následne o druhé miesto v celkovom poradí. Dorazili však na štvrtom mieste a dokázali, že sú najrýchlejšou posádkou z celej zostavy Tímu PEUGEOT Total, keď dosiahli tri etapové víťazstvá.

Despres/Castera, rýchlo a zodpovedne

Prvou posádkou Tímu PEUGEOT Total, ktorá vyhrala etapu na Dakare 2018, boli Cyril Despres a David Castera, ktorí sa na konci 2. etapy ujali vedenia a dokazovali, že urobili ďalší krok vpred zo stránky výkonnosti. Žiaľ, ambície dvoch bývalých motocyklistov zastavil kameň vyčnievajúci na ceste na 180. km na 4. meranom úseku. Kameň zničil pravé zadné zavesenie vozidla, čo túto dvojicu zastavilo v rozlete. Pomocou servisného kamióna Tímu PEUGEOT Total sa vrátili na trať súťaže, takže posádka vozidla PEUGEOT 3008DKR Maxi so štartovným číslom 308 mohla pokračovať, ale s veľkou stratou. Od toho okamihu predvádzali úžasného tímového ducha, keď sa venovali pomoci svojim tímovým kolegom, pričom dosiahli niekoľko pôsobivých časov v etapách, keď sa na to naskytla príležitosť (napríklad na 8. a 11. meranom úseku). V dôsledku svojej penalizácie vo výške 29 hodín boli Cyril Despres a David Castera klasifikovaní s veľkou stratou na pozíciu, ktorá nezodpovedá ich skutočnej výkonnosti.

Loeb zastavený na svojej ceste

Po dosiahnutí druhého miesta na vlaňajšom Dakare, so stratou len 5 minút za víťazmi, nastúpili Sébastien Loeb/Daniel Elena zapojili do tohtoročného ročníka s jasným cieľom vyhrať. Mali skvelý vstup do súťaže napriek tomu, že itinerár prejazdu cez Peru sa skladal hlavne z dún a z jazdy mimo vozovky, čo nebolo ich silnou stránkou. Potom v pôsobivom štýle vyhrali 4. meraný úsek v rámci jednej z najťažších etáp moderného Dakaru v Južnej Amerike. Žiaľ, kým pokračovali na druhom mieste v celkovej klasifikácii, boli nútení na 5. meranom úseku medzi San Juanom de Marcona a Arequipou v Peru odstúpiť. Ich PEUGEOT 3008DKR Maxi spadol do mäkkej a piesčitej diery, keď sa vyhýbali inému konkurentovi, ktorý tam uviazol. Pri dopade utrpel Daniel Elen zlomeninu kostrče, čo mu znemožnilo pokračovať.

Najnovšia kapitola v kronike úspechov

Tohtoročné víťazstvo Tímu PEUGEOT Total zavŕšilo už aj tak pôsobivý zoznam úspechov značky PEUGEOT na Dakare, pretože ide o siedme víťazstvo z ôsmich štartov! Tu je stručná pripomienka všetkého, čo PEUGEOT na Dakare dosiahol:

 • 1987: Víťazstvo pre posádku Vatanen/Giroux (205 T16 Grand Raid)
 • 1988: Víťazstvo pre posádku Kankkunen/Piironen (205 T16 Grand Raid)
 • 1989: Prvé a druhé miesto pre posádky Vatanen/Berglund a Ickx/Tarin (obe 405 T16 Grand Raid)
 • 1990: Prvé, druhé a tretie miesto pre posádky Vatanen/Berglund (405 T16 Grand Raid), Waldegard/Fenouil (405 T16 Grand Raid) a Ambrosino/Baumgartner (205 T16 Grand Raid)
 • 2016: Víťazstvo pre posádku Peterhansel/Cottret (2008DKR)
 • 2017: Prvé, druhé a tretie miesto pre posádky Peterhansel/Cottret, Loeb/Elena and Despres/Castera (všichni 3008DKR)
 • 2018: Víťazstvo pre posádku Sainz/Cruz (3008DKR Maxi).

KĽÚČOVÉ DÁTA PRE DAKAR 2018

Navštívené krajiny: Peru, Bolívie a Argentína

Absolvovaná vzdialenosť: 8793 km, z toho bolo 4 047 km meraných úsekov rozdelených na 14 častí a 13 etáp.

Etapové víťazstvá: 7 pre PEUGEOT 3008DKR Maxi z celkovo 13 odjazdených.

 • 3 pre posádku Peterhansel/Cottret (SS5, SS8 a SS10)
 • 2 pre posádku Sainz/Cruz (SS6 a SS7)
 • 1 pre posádku Despres/Castera (SS2)
 • 1 pre posádku Loeb/Elena (SS4)

Umiestnenie na prvých dvoch a na prvých troch priečkach: 4x 1. a 2. miesto (SS2, SS4, SS6 a SS8) vrátane dvoch umiestnení na 1. - 2. - 3. mieste (SS2 a SS4)

Vedenie na súťaži:

Despres/Castera (SS2), Peterhansel/Cottret (SS3 až SS6) a Sainz/Cruz (SS7 až SS14).

 • Najvyššia rýchlosť: 195,9 km/h (Despres/Castera SS3)
 • Najvyššia priemerná rýchlosť: 108 km/h (Sainz/Cruz SS6)
 • Najvyššia teplota okolia: 35 °C (SS13)
 • Najnižšia teplota okolia: 6 °C (SS6)
 • Najvyššia nadmorská výška: 4 786 m n. m. (SS8, Uyuni-Tupiza)

NOVÝ SMER K ELEKTRIFIKÁCII

Toto víťazstvo dosiahol PEUGEOT pri svojej poslednej účasti na Dakare. PEUGEOT Sport sa teraz sústredí na majstrovstvá sveta FIA v rallycrosse WorldRX (FIA World Rallycross Championship). Jeho sezóna odštartuje 14. – 15. apríla v Barcelone so Sébastienom Loebom za volantom jedného z vozidiel PEUGEOT 208 WRX. Súbežne sa bude PEUGEOT Sport pripravovať aj na nadchádzajúci elektrický šampionát v rallycrosse, ktorý sa začne od roku 2020. Do toho vstúpi s nástupcom terajšieho vozidla PEUGEOT 208, ktorý bude mať plne elektricky poháňanú verziu.

PROVIZÓRNA CELKOVÁ KLASIFIKÁCIA PO 14. ETAPE

1. Carlos Sainz (ESP)/Lucas Cruz (ESP), PEUGEOT 3008 DKR Maxi, 49 h 16 min 18 s
2. Nasser Al Attiyah (QAT)/Matthieu Baumel (FRA), Toyota 4WD, + 43 min 40 s
3. Giniel de Villiers (ZAF)/Dirk von Zitzewitz (ZAF), Toyota 4WD, + 1 h 16 min 4 1s
4. Stéphane Peterhansel (FRA)/J.-P. Cottret (FRA), PEUGEOT 3008DKR Maxi, + 1 h 25 min 29 s
5. Jakub Przygonski (POL)/Tom Colsoul (BEL), Mini 4WD, + 2 h 45 min 24 s
6. Khalid Al Qassimi (ARE)/Xavier Panseri (FRA), Peugeot 3008DKR, + 4 h 20 min 58 s
7. Martin Prokop (CZE)/Jan Tománek (CZE), Ford 4WD, + 7 h 20 min 49 s
8. Peter Van Merksteijn (NED)/Maciej Marton (POL), Toyota 4WD, +7 h 41 min 28 s
9. Sebastian Halpern (ARG)/Edu Palenta (ARG), Toyota 4WD, +9 h 08 min 10 s
10. Lucio Alvarez (ARG)/Robert Howie (ZAF), Toyota 4WD, +9 h 18 min 46 s
31. Cyril Despres (FRA)/David Castera (FRA), PEUGEOT 3008DKR Maxi, + 45 h 19 min 10 s

 
 
 
 
X

Tieto stránky používajú súbory cookie.

Pokračovaním prezerania týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré nám umožňujú poskytnúť vám optimálnu službu a individualizovaný obsah.

Viac informácií.